2013 m. vasario 18 d.

Skautų bendruomenė ir HAM radio

Sveiki visi, po savaitgalio linksmybių sėdžiu prie savo kompiuterio ir bandau kažką rašyti nors galva visiškai tuščia, o įspūdžių buvo labai daug.
Manau tiesiog pradėsiu iš pradžių:
Po savaitės ruošimosi t.y. šeko draskymo, laidų atjunginėjimo, baisios betvarkės namuose, atėjo didysis penktadienis kai visa tai buvo kompaktiškai supakuota  ir pakrauta į automobilį (nieko sau kompaktiškai pusė miniveno) ir 15:15 dviejų ham'ų ekipažas aš LY1AKM ir Žilvinas LY2SS pilnomis kelnėmis baimės ir nežinojimo pajudėjom Švėkšnos miestelio link (pilnos kelnės buvo vien tik dėl to, kad nė vienas iš mūsų neturėjom patirties darbe su vaikais).
Kelionė buvo pakankamai sklandi, pakeliui dar užsukome pas Stanislovą LY1G, kuris mielai sutiko paskolinti dar vieną transiverį. Taip pat didelis dėkui Edvardui LY4LA kuris mielai paskolino puikų nesimetrinį dipolį. Žinoma kaip ir priklauso į galutinį tašką iš pirmo karto nepataikėm, bet neilgai trukus stabtelėjom nedidukėje aikštelėje kuri randasi Švėkšnos miestelio parke, galima sakyti Bažnyčios šventoriuje mus pasitiko nedidelis, bet labai gražus pastatas (nedidelis turiu omeny lyginant su Bažnyčia hi-hi ).
Po kelių akimirkų mus pasitiko vietinių skautų vadovė Vilma (kuri šioje mokykloje tai pat dirba kaip pradinių klasių mokytoja), paskui ją labai greitai atgužėjo būrys vietos skautų kurių pagalba mūsų visa manta žaibo greičiu buvo pernešta i mums skirtą nedidelę sporto salę (Ačiū pagalbininkams!).
Prasidėjo sunkieji darbai:
vietos žvalgymai antenų pozicijoms, žinoma truputį buvom išsigandę, nes mokyklos stogas kraiginis  ir sakyčiau statokas (jei lipti tai tik ne tokiu metų laiku), bet po truputėlio pasivaikščiojimų po palėpę kuri tiesiog dvelkė istorija viskas išsisprendė.
Antenos jau vietoje, paskubomis sujungėm visą turimą įrangą (nes labai smalsu buvo kas gavosi su tomis antenomis) ir pradėjome daryti po viena kita ryšelį, bet neilgai, pagal visą renginio programą turėjome vesti paskaitėles vaikams apie radijo ryšį, darbo eteryje pagrindus, "Q" kodus ir jų reikšmes. Laiko turėjom labai nedaug apie 10 min. vienai grupei, todėl stengėmės kuo greičiau ir kuo žavingiau pristatyti mūsų hobi, gal net kartais primiršdami pagrindinius paskaitos akcentus. Po valandos kitos, pasibaigus darbui grupėse, atsipūtus, apėmė toks nemalonus apmaudo ir širdgėlos jausmas (nedadarytos konstrukcijos jausmas), nes ruošėmės ilgai ir nuoširdžiai, atidavėm labai daug energijos, bet iš vaikų didesnio susidomėjimo taip ir nesulaukėm.

Vedini tokios blogos savijautos nutarėm save pralinksminti ir kaip reikalas paišdykauti eteryje su gausybe korespondentų. Gerokai pasidarbavus pagal skautų dienotvarkę atėjo poilsio metas, bet mes labai ir nesispardem hi-hi. Juolab, kad ryte laukė darbas "Vasario 16-osios" varžybose. Kadangi iš anksto buvom nutarę su Žilvinu neišsiskirti iš visų tai ir miegojom kaip skautai - miegmaišiuose.
Vasario 16-osios rytas 7:00 privalu keltis su visais, ryto apeigos, pusryčiai. Galvos šviesios, pailsėjusios, nuotaika puiki. Prasideda pasiruošimo darbai prieš varžybas (kompiuteriai, log programos paruošimas), kankina nedidelis jauduliukas, nes varžybose senokai darbavausi, juolab kad dirbsiu netik sau o ir su vaikais.
8:45 vaikai gauna iš vadovų lapus logui vesti, užduotis dirbti varžybose kaip SWL, tikslas - primti ir teisingai užsirašyti mano daromus QSO, grupė teisingiausiai atlikusi užduotis gavo paskatinimus iš vadovų. Pasibaigus varžyboms vėl turėjome laiko pasismaginti eteryje dėl savęs hi-hi.
Po sočių pietų prasidėjo darbas grupėse ir čia pagaliau atradom abipusį bendravimą, vaikai kaip užduotį gavo surinkti danų atvežŧus konstruktoriukus. Bandė suprasti kas nupaišyta schemose, mokėsi lituoti.
Labai didelis dėkui Benui ir Aleksandrui iš Klaipėdos Moksleivių saviraiškos centro radijotechikos būrelio kurie mums talkino savo elektrotechninėmis žiniomis darbe su vaikais, AČIŪ KOLEGOS be jūsų mes butumėm pražuvę.Pasibaigus dienos darbams su Žilvinu prisėdom prie aparatų pasimėgauti proginio šaukinio teikiamais malonumais, truputi padirbėjus eteryje pastebėjome, kad už mūsų nugarų būriuojasi vaikai, mes pajutę ju susidomėjima mūsų hobiu greitai puolėm traukti iš tašių viską ka turėjom idomaus: demonstravom telegrafą ir šiuolaikinius jo skaitymo būdus, skaitmenines modas, ultra trumpasias bangas, bet pats neitikėčiausias ir stulbinantis dalykas vaikams pasirodė  telegrafo skaitymas visiems radijo mėgėjams įprastu būdu. Pamėginsiu aprašyti situaciją, ogi viskas atrodė taip : ant stalo stovėjo kompiuteris kurio ekrane vaikai matė besikeičiančias raides beabejo kompiuteris pypsėjo be perstojo, o Žilvinas atsistojęs nugara į vaikus garsiai tarė ant ekrano pasirodžiusias raides (geriausias klausimas iškilęs vaikams: "Dėde o kaip jūs matot?").
Vakarui einant i pabaigą pasimatė, kad tikrai nuveikta daug, todėl ėjom miegot su dideliu pergalės jausmu.
 Vasario 17 d. 7:00 keliamės, ryto rutina, pusryčiai, prasideda vėliavos nuleidimo ir skautų išventinimo ceremonija. Joje nelikome nepagerbti ir mes, kaip padėkos ženklą gavome skautiškus antsiuvus.


Po apeigų vaikai vėl pradeda mus džiuginti ateidami, klausdami, mėgindami patys daryti ryšelį nors ir drebančiu balsu manau nuotraukos viską pasakys kuom mes džiaugėmės.Ištikro buvome labai nuoširdžių ir šiltų žmonių apsuptyje, kurie troško mums pagelbėti, kad mums viskas gautusi ir aš manau kad mums tik su jų pagalba ir GAVOSI. Jei dar kartą kas man pateiks toki pasiūlymą ir turėsiu galimybę tikrai sudalyvausiu.
Ištikro darant paskutinį QSO pasidarė graudu, kad išjungus stotį LY1SCOUT  visas savaitgalis ir vaikų smalsumu žibančios akutės paliks tik gerus prisiminimus.
 
Didelis Ačiū:
Henrikui OZ6HEJ ir jo kolegai Tomui - kad surado Rolandą LY4Q, o jam ačiū, kad tą galimybę perleido mums.
Labai nuoširdus ačiū Švėkšnos skautų vadovei Vilmai už operatyvumą ir parodytą rūpestį.
Dar labai norėčiau padėkoti visiems kolegoms radijo mėgėjams, kurie surado laiko ir turėjo kantrybės eteryje užsiimti su vaikais, galbūt ne viskas vyko sklandžiai, byrėjo raidelės, drebėjo balselis, bet manau ir jums buvo smagu.
DIDŽIUOJUOSI BŪDAMAS RADIJO MĖGĖJU!!!
IR ŽINOKIT VISI, KAD MES TURIM KĄ PARODYTI !!!
Man garbė pažinoti skautus, ačiū jiems kad jie yra.
Dar syki dėkui visiems ir 73!!!
Andrius LY1AKM

4 komentarai:

 1. Šaunuoliai. Malonu, kad dar atsiranda tokių žmonių. Gal dar Ham-Radio gyvuos?

  Saulius LY5W

  AtsakytiPanaikinti
 2. Sekmadienį beveik iki pietų Vilniuje puikiai girdėjosi LY1SCOUT. Vaikai labai jaudinosi, bet darė ryšius! Man pačiam labai knietėjo padaryti QSO, bet, deja, per balkoną ant šalia stovinčios eglės šakų užmestas dratas ir QRP to padaryti neleido. Tačiau vien tik girdėti buvo smagu.

  Dėkui už pastangas ir entuziazmą LY2SS, LY1AKM ir visiems, kurie prisidėjo prie sėkmingo renginio!

  Žilvinas, LY1ZI

  AtsakytiPanaikinti
 3. Dėkoju, jog radio megėjai, nors man pasirodė kaip asai, suradot laiko ir noro atvykti į mūsų, skautų, renginį. Patys šviesiausi ir geriausi prisiminimai. Tikiuosi bendravome ir bendradarbiavome ne paskutinį kartą.

  Brolis Arvydas.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai įdomu paskaitynėti renginyje dalyvavusio radio mėgėjo Andriaus LY1AKM prisiminimus. Smagu girdėti, kad jums patiko sudalyvauti tokiame renginyje ir kad nepabūdote darbo su vaikais. Tikrai manau, kad jums puikiai pavyko sudominti vaikus savo hobiu, gal tik pradžioj vaikai buvo kiek nedrąsūs, na bet jie juk vaikai. Dėkoju radio mėgėjams Andriui LY1AKM ir Žilvinui LY2SS už sugaištą laiką, už tą taliktą bardaką namie ir už kantrybę dirbant su jaunaisiai skautukais. Tikiuosi dar suorganizuosim ateityje ką nors bendro ne vien skautams, bet ir radio mėgėjams. Tad iki kito pasimatymo ;)

  73 visiems radio mėgėjas
  Brolis Paulius
  Šilutės skautų tuntas

  P.S. kaip sakoma "alų, midų geriau, pro barzdą varvėjo, burnoj neturėjau", taip ir man, dalyvavau tokiame įdomiame renginyje, o taip ir nepasitaikė pakankamai laiko man pasidomėti jūsų hobiu. Tikrai gailiuosi, nes tikiu, kad būtų buvęs nugaroj klablys :)

  AtsakytiPanaikinti